Bu Blogda Ara

Translat Up

Şiir Köşeme Hoş Geldiniz! Welcome to my poems corner! (Blog)

Bu şiir köşemde "blog" bulunan yerli ve yabancı şahısların şiir, şarkı sözü ve bazı uyarlamalar haricindeki bütün diğer yazılar ve şiirler bana aittir. Blog ismini ve yayımcının isim ve soyadını belirtmek suretiyle bu blogtaki yayımlanan herşey, herkese açıktır.

Lakin, bu blogun web adresini, yayımlanan yazıları ve blog yazarının ismini izinsiz kullanmak, alıntı yapmak, esinlenmek veya başka bir yerde ve başka bir şekilde her ne olursa olsun kullanımı kanunen yasaktır.

Bütün haklarım mahfuzdur.
By_Firili

Salı, Ekim 25, 2011

Yavuz Sultan Selim’in Kürtlere Laneti!!!

Yavuz Sultan Selim’in Kürtleri lanetleyen bir bedduasının olduğu hakkındaki bilgiler internet ortamında servis ediliyor.
Yavuz Böylesi bir düşünceyi Mısır seferi esnasında Muş yakınlarındaki bir çeşme kitabesine yazdırmış. Ve Yavuz’un sözlerinin de Evliya Çelebi seyahatnamesinde yazılı olduğu bilgisine yer veriliyor.
Yapılan araştırmalar sonucu Yavuz’un böyle bir bedduasının olmadığı ortaya çıkıyor. Ama dedikleri çeşme gerçek ve üzerinde bulunması gerek yazıt tahrip edilip sökülmüş aynı zamanda akıbeti ne bilinmiyor
Bana göre bu beddua doğru ve gerçektir. Çünkü somut bir çeşme ve yazıtı olmaması denilen yerde bulunması ve yapılan araştırmalardaki bulunması gerek yerdein odağında olması çok Tuhaftır.
Türkiye’de insanlar neden ırkçılığı körüklemek ve düşmanlığı yaygınlaştırmak istemez ama gerçekler acıdır ve insanın neye inanmak istediği gerçeğini bir kenara itip doğruları görmesini sağlar!

İnternet ortamında dolaşırsanız Türkiye’de ırkçılığı tahrik eden insanların düşünce ufkunu yalan yanlış bilgilerle yönlendirmeye çalışan çok sayıda kaynağa ulaşırsınız.
Ama Bunlardan birisi de Yavuz Sultan Selim’in söylediği ileri sürülen “Kürtlere Beddua” konusu gerçeği olunca aynen şöyle derler, olur mu kardeşim koskoca cihan padişahı hiç beddua edermi bir de yazıtı olur mu diye.
Bal gibi olur çünkü, yaptırdığı söylenilen çeşmede önceki yazıt Dua olursa ve sonrasında o çeşmenin hayırlara vesile olması için yapılmış insanlar yararlansın diye yapılan bir çeşmeyi bile tahrip edenler taa o zamanlarda bile olursa bu da bal gibi olur.

İsterseniz sözleri fazla uzatmadan adı geçen bedduanın metnini gözden geçirelim: “Yavuz Sultan Selim'in 28 Ağustos 1516 da Ridaniye seferine giderken susuzluk çeken halkı görünce askere emir verir ve tam 12 musluklu büyük bir hayrat olarak Muş'ta bir çeşme yaptırır.

Sultan Selim giderken yaptırdığı çeşmeyi dönüşte suyu kesilmiş,tahrip edilip sökülmüş ve harap vaziyette bulunca ; tekrar eskisi gibi inşaasını yaptırır ve üzerine de aşağıdaki mısraları, bizzat kendisi kaleme aldırarak yazdırır.KÜRD'E FIRSAT VERME YARAB,


DEHRE SULTAN OLMA'SIN,
AYAĞI'NI ÇARIK SIKSIN,
GÖNLÜ HUZUR BULMA'SIN.

VUR SOPA'YI AL HARACI,
KARNI BİLE DOYMA'SIN,
OL ÇEŞME'DEN GAVUR İÇSİN,
KÜRD'E NASİP OLMA'SIN


VASİYET'İM OLDUR KİM,
KÜRD BİN KERRE YALVAR'SIN,
İNAN'MA KAN'MA,
YAKANA BİT, KAPI'NA KÜRD DADANDIR'MA.

 
Kaynak: Evliya Çelebi, Seyehatname, Zuhuri Danışman Derlemesi, C.3, s.80

NOT: Alıntıdır ve Gerçekliği Yukarıda Sunulan Kaynakca Sabittir.

Hiç yorum yok:

Ziyaretçiler

Locations of Site Visitors